Antalya İstanbul İzmir
ANTALYA IZMIR
Ankara Adana Diyarbakır
ANKARA ADANA DIYARBAKIR
HAVALİMANI YOLU MEVKİİ
LARA YOLU. İNCİK PINAR CAD. NO:9 AKSU/ANTALYA/TURKEY
WebSite: www.intersera.com
Gsm: +9 0507 335 65 22 | +9 0543 729 50 92
Mobil;+9 0549 463 1771
Tel: +9 0242 463 17 71
E-Posta ; info@intersera.com
Fax: +9 0242 463 17 71

A-)   Yeni yapılacak seralar için planlama kriterleri
1.Sera yapılacak yer
Seraların kurulacağı yer, düz ve eğimi % 1-2 arasında olmalıdır. Topraklı tarım yapılacaksa; Toprak özellikleri; su tutma kapasitesi yüksek, drenajı iyi, taban suyu seviyesi düşük, havadar bir toprak yapısı olmalıdır. Topraksız tarımda toprak yapısı önemli değildir. Rüzgârlı ve hava kirliliği olan bölgeler ile gölge yapan objelerden uzakta olmalıdır. Merkezi ısıtma sistemlerine, su ve elektrik şebekelerine yakın olmalıdır. Kışın ısının – 5 derecelerin altına düşmediği bölgeler tercih edilmeli veya jeotermal olan yerler seçilmelidir.
2.Sera alanı
Ekonomik anlamda üretim yapılan bir serada taban alanının en az 10.000 m2 olması gerekir. Modern anlamda bir sera işletmesi kurulacaksa sera alanı en az 30.000 m2 olmalıdır.
3.Sera yönü
Akdeniz iklim kuşağı üzerinde bulunan ülkelerde sera uzun ekseni, Kuzey - Güney doğrultusunda olmalıdır.(Güneş ve rüzgârın yönleri için)
B-)   Diğer Öneriler
Modern seralar yıl boyu üretim yapacak şekilde dizayn edilmelidirler. Yukarıda sayılan ana kalemlerin haricinde aşağıdaki kalemler de modern bir serada, mümkünse bulunmalıdır.
-İklim kontrol sistemi
-Gübreleme ünitesi
-Hava sirkülasyon fanları
-Hasat arabaları
-Kültürel arabalar
-Sisleme sistemi
-Sinek tülü (insect-net)
-Katır sistemi (saksıların konulduğu altlık)
-İlaçlama makinesi
-Jeneratör
-Paketleme ünitesi
-İdare binası
-Lojmanlar


C-)   Mevcut kaliteli üretime uygun olmayan seralarda yapılacaklar
Yapılabiliyorsa yukarıdaki öneriler doğrultusunda mevcut sera koşullarının iyileştirilmesi iyileştirilemiyorsa yeniden yapılması sektörün geleceği açısından önemlidir. Küçük ölçekli çiftçi seralarında ölçeğin en az 10.000 m2 düzeyine çıkarılması, bankaların ve diğer kredi destek kuruluşlarının bunun altındaki ölçeklere destek vermemesi sağlanmalıdır. Ölçek büyümesini teşvik etmek amacıyla, seralarda ölçek büyüdükçe kredi faizlerinin düşürülmesi, sera ölçekleri büyütülemiyorsa birkaç sera işletmesinin çeşitli formüllerle bir araya gelmesi sağlanmalıdır. Birleşebilenlere daha ucuz kredi imkanları sağlanmalıdır.

Copyright InterSera.Com © 2012 Tüm Haklari Saklidir                                                                                 Anasayfa | Sirket Profili | Medya | Iletisim